Mjenjačnice: kako izbjeći probleme?

Mjenjačnice: kako izbjeći probleme?

Prije nekoliko dana hrvatski mediji objavili su priču kakva nažalost nije tako neuobičajena u turističkoj sezoni - prijevari u mjenjačnicama. Najnoviji slučaj dogodio se u Istri, ne u Splitu, ali s ovoliko turista koliko ih je u Hrvatsku stiglo ove godine, i uz stalnu potrebu za hrvatskom valutom, može se dogoditi bilo gdje. A kad kaže "bilo gdje", doista tako i mislim, jer ovo nije hrvatski specijalitet, nego globalna nus-pojava masovnog turizma. U najnovijem slučaju turisti su u mjenjačnici dobili samo 610 kuna za 100 eura, premda bi po službenom tečaju trebali dobiti između 730 i 740. Ključ je bio u proviziji. Slično vrijedi i za bankomate koji kriju brojne zamke za one koji ne obraćaju dovoljno pažnje.

Stvari će postati jednostavnije za koju godinu kad Hrvatska uvede euro. No, što raditi do tada? Savjeti su uvijek isti. Čitajte sitna slova kako biste otkrili eventualnu "ludu" proviziju. Provjerite razlikuje li se tečaj ovisno o iznosu koji mijenjate. Ako vam se nešto čini sumnjivim, ne ulazite. Prije mijenjanja provjerite službeni tečaj, danas ga možete svuda naći, uključujući internet. Ne mijenjajte velike iznose ako baš ne morate, radije kod plaćanja koristite kartice.

Postoji i "komplet" upozorenja s bankomatima. Daleko je bolje koristiti one koji pripadaju bankama i podložniji su kontrolama, umjesto takozvanih neovisnih kakvi su posijani na svakom uglu. Provizije i razlike u tečaju ponekad su smiješno veliki, s lošim posljedicama. Naravno, i u ovom slučaju bit će troškova, ali manjih nego kod bankomata čiji vlasnici računaju na žurbu turista. Strancima često predstavlja problem i hrvatska riječ "bankomat", jer ih može zavesti da je u pitanju regularna banka.

Ovakvih savjeta može se svuda naći, i bolje je spriječiti nego liječiti. Što, međutim, napraviti kad je šteta već počinjena? Postoji li način za ispravljanje greške? Zapravo da, čak i kad znamo da su i onako loše tečajne vrijednosti zapravo legalne.

Hrvatska narodna banka nedavno je objavila određene upute, a ključno je da zapravo ne mogu ništa mjenjačnicama s visokim provizijama i nižim tečajevima, jer nisu prekršili zakon, a stope su stvar tržišta i odluke potrošača čiju uslugu će koristiti. Ono što je važno, međutim, jest da se usluga može i poništiti i dobiti povrat novca, no to morate napraviti do kraja dana u kojem je izvršena prva transakcija koju ne želite prihvatiti.

Podijelite:

Istaknuto