SAFE STAY IN CROATIA

SAFE STAY IN CROATIA

Safe stay in Croatia is a national designation of security protocols in tourism and hospitality that was initiated in 2021. It is awarded to stakeholders in the tourism sector by the Ministry of Tourism and Sports.

This designation allows visitors to easily identify destinations, accommodation providers, transport, tourist attractions and other facilities that have adopted global standards for health and hygiene. The prominent Safe stay in Croatia label informs visitors that a tourist facility is operating according to the current recommendations of the World Travel and Tourism Council (WTTC) and the Croatian Institute of Public Health.
By introducing this label, Croatia is putting visitor safety first.
 
 
Safe Stay in Croatia je národní značkou bezpečnostních protokolů v cestovním ruchu a stravování, kterou od roku 2021 stranám zainteresovaným v turistickém sektoru přiděluje Ministerstvo cestovního ruchu a sportu.
Jedná se o značku, která návštěvníkům umožňuje snáze identifikovat destinace, poskytovatele ubytování a dopravy, turistické atrakce apod., jež přijali světové standardy zdravotní a hygienické ochrany. Viditelně umístěná značka Safe Stay in Croatia poskytuje návštěvníkům informaci, že turistické zařízení jejich zájmu funguje v souladu s aktuálními doporučeními Světové rady cestování a cestovního ruchu a Chorvatského institutu pro veřejné zdraví.
Zavedením této značky dává Chorvatsko najevo, že bezpečnost jeho hostů je na prvním místě.
 
 
Safe Stay in Croatia to krajowy certyfikat dotyczący protokołów bezpieczeństwa w branży turystycznej, który od 2021 roku przyznawany jest przez Ministerstwo Turystyki i Sportu Republiki Chorwacji.
Mowa o certyfikacie dedykowanemu branży turystycznej m.in. destynacjom, obiektom zakwaterowania, firmom transportowym czy atrakcjom turystycznym, które przestrzegają światowych standardów w zakresie ochrony zdrowia i higieny.
Certyfikat Safe Stay in Croatia umieszczony w widocznym miejscu informuje Gości, że jego posiadacz przestrzega aktualnych zaleceń Światowej Rady ds. Podróży i Turystyki oraz Chorwackiego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Chorwacja wprowadzając certyfikat Safe Stay stawia bezpieczeństwo podróżujących na pierwszym miejscu!
 
 

Klikom na video link otvarate prikaz video sadržaja na platformi You Tube, u skladu sa njihovim Uvjetima korištenja i Pravilima privatnosti.

Podijelite:

Istaknuto